Urządzenie do obrazowania Cell IQ2

Cell IQ2

Konstruktorzy firmy ChipMan Technologies stworzyli unikalne urządzenie do obrazowania i analizy komórek – Cell IQ. Głównym zadaniem urządzenia jest analiza zachowania żywych komórek w optymalnych dla nich środowisku przy jak najmniejszym nakładzie pracy. System Cell-IQ idealnie wpasował się w potrzeby naukowców zapewniając im dokładność i powtarzalność wyników oraz możliwość obrazowania komórek w czasie rzeczywistym. Po udanym debiucie Cell-IQ oraz w odpowiedzi na coraz większe wymagania naukowców powstała druga generacja urządzeń o zwiększonej funkcjonalności i precyzji – Cell-IQ2.

Cell IQ2 to w pełni zintegrowana jednostka do obrazowania i analizy linii komórkowych, kultur i mono-warstw tkankowych. Jest to narzędzie badawcze, które można „nauczyć” rozpoznawać poszczególne rodzaje komórek podobnie jak to czyni człowiek. W ten sposób urządzenie jest w stanie obserwować hodowlę, rozpoznawać poszczególne typy komórek pod względem cech morfologicznych, analizować obraz i tworzyć ilościowe wyniki.

Cell IQ2 łączy w sobie komorę do inkubacji z możliwością długookresowej inkubacji komórek, mikroskop z kontrastem fazowym i mikroskop fluorescencyjny jak również specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające automatyczną identyfikację, analizę i badania ilościowe komórek pod względem cech morfologicznych. Niektóre z wymienionych powyżej sprzętów znajdują się w laboratoriach biologii komórki jako niezależne, wolnostojące urządzenia. Cell IQ2 to pierwsze urządzenie, które łączy system do obrazowania komórek z technologią „Machine Vision”.

Cell IQ2 składa się z trzech głównych podzespołów:

  1. Inkubatora do hodowli komórkowych z regulacją parametrów środowiskowych. W inkubatorze utrzymywane są optymalne warunki do wzrostu komórek: skład gazowy, wilgotność, temperatura. Okres inkubacji może trwać od kilku dni do wielu miesięcy. Urządzenie jest przystosowane zarówno do mikropłytek (6-, 12-, 24-, 48- i 96-dołkowych) jak również buteleczek typu flask.
  2. Jednostki optycznej składającej się z mikroskopu, źródła światła i kamery cyfrowej pracującej przy świetle LEDowym, które jest delikatniejsze dla komórek i nie powoduje wyświetlania barwników.
  3. Oprogramowanie Cell IQ Analyzer wykorzystujące technologię Machine Vision do automatycznej identyfikacji i ilościowego oznaczenia poszczególnych typów komórek. Dzięki temu urządzenie Cell IQ2 służy nie tylko do wysokiej jakości obrazowania, ale również raportuje dane ilościowe w postaci tabeli i wykresu. Oprogramowanie jest przyjazne użytkownikowi i proste w obsłudze.

Całość zapewnia idealne warunki do rozwoju komórek: odpowiedni skład mieszaniny gazowej, temperaturę, wilgotność, dzięki czemu możliwa jest obserwacja komórek w długim okresie czasu.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!
Mapa strony
Projekt i realizacja e-solutions